budimat

Planowanie architektoniczne – wybór systemu stropowego

Jednym z ważniejszych elementów całego domu jest odpowiedni strop. Jest to element spełniający wiele funkcji, gwarantując nam bezpieczeństwo oraz właściwą funkcjonalność całego obiektu. Podstawową jego cechą musi być odpowiednia wytrzymałość, która jest gwarancją utrzymania pojawiających się ciężarów i przeciążeń.

To właśnie ten element konstrukcyjny przenosi obciążenie ścian działowych, także i warstwy podłóg oraz mebli i sprzętów się tam znajdujących. Nie zapominając także o chodzących tam ludziach. Wybór odpowiedniego systemu stropowego ma szczególne znaczenie także w aspekcie estetyki i funkcjonalności całego domu.

Pamiętając, iż powinien on być na tyle sztywny, aby niwelować nadmierne uginanie, które sprzyjać by mogło nie tylko skrzypieniu podłogi, ale także i pękaniu tynku sufitowego, które będzie widoczne na niższej kondygnacji. Mocny i trwały strop to tak zwana tarcza usztywniająca budynek. Różna rozpiętość stropu, poczynając od 7 a kończąc nawet na 14 metrach, daje możliwość stworzenia pomieszczeń wielkopowierzchniowych, która nie będzie zakłócana przez dodatkowe słupy i podciągi.

Zależność wielkości i odległości podpór przekłada się w sposób oczywisty na jego cenę, o czym zawsze należy pamiętać. Jak widać, uwzględniając tylko jedną cechę stropów, mamy się nad czym zastanawiać planując i wybierając najbardziej dla nas właściwy system stropowy, a uwzględnić jeszcze musimy dźwiękoszczelność i ciepłochłonność.