budimat

Rola i rodzaje stropów w architekturze budynków

Konstrukcje stropów projektuje się mając na uwadze zarówno jego rozpiętość jak i założone obciążenia, czyli własny ciężar stropu, sufitu i podłogi, a także postawionych tam ścianek działowych oraz ciężar wyposażenia i ludzi tam przebywających. Uwzględniając powyższe założenia dobiera się odpowiedni rodzaj stropu.

Mamy kilka jego rodzajów: gęstożebrowy, z płyt kanałowych, płytowy monolityczny lub też drewniany. Strop gęstożebrowy, czyli taki, który powstaje na częściowo prefabrykowanych belkach jest najczęściej wykorzystywany w budynkach o regularnej strukturze i kształtach, gdzie rozpiętość podpór nie będzie większa aniżeli 7 metrów.

Wymaga on stosownego zaprojektowania, wymuszającego wzmocnienie ciężkich ścianek działowych, jeżeli takowe mają powstać równolegle w stosunku do belek. Strop z płyt kanałowych jest szczególnie zalecany w prostych domach, o rozpiętości podpór nie większej niż 6 metrów.

Pozwala on na późniejsze ustalenia miejsca wybudowania ścianek działowych, co jest ich niewątpliwym atutem. Kolejnym ze stropów jest płytowy monolityczny, który ma swoje zastosowanie w budynkach nieregularnych, które mają dużą rozpiętość podpór.

Zbrojenie takowego stropu musi zostać odpowiednio zaprojektowane, uwzględniając rodzaj obciążenia, rozmiary oraz sposoby podparcia. Ostatnim rodzajem jest strop drewniany, który spotykamy w domach wykonanych z tego samego materiału.

Pełni on tam rolę także i strychowego poddasza, oddzielając dwa poziomy od siebie.