budimat

Układanie kostki brukowej – porady praktyczne

Układanie kostki brukowej wymaga posiadania podstawowej wiedzy dotyczącej faktu w jaki sposób należałoby to czynić, tak aby powierzchnia z niej się składająca spełniała nasze oczekiwania oraz dobrze nam służyła przez wiele lat. Są elementarne zasady, których zastosowanie jest gwarantem naszego sukcesu.

Jednym z najważniejszych elementów całego procesu układania kostki brukowej jest oczywiście przygotowanie terenu pod takową kostkę. Wydawać by sie mogło, iż jest to proste, jednakże należy pamiętać zawsze o tym, iż nie tylko wybranie powierzchniowej warstwy ziemi daje nam gwarancję późniejszego efektu.

Ważne jest także dopilnowanie odpowiedniego wyprofilowania. Za wyprofilowanie uważać będziemy nie tylko zachowanie poziomów, ale także i odpowiednich spadków, które będą sprzyjały odpływaniu wody.

Kolejną ważną zasadą, jaka ma zastosowanie w procesie układania kostki brukowej, jest dostosowanie jej grubości do obciążenia i nacisku jakim w późniejszym procesie użytkowania będzie ona podlegała. Im większe obciążenia przewidujemy, tym grubszą kostkę należy zastosować.

Podłoże na którym układamy kostkę brukową powinno zostać nie tylko wyrównane, ale także i utwardzone, tak aby dawało możliwość równego i ciasnego układania poszczególnych kostek. Ważnym jest także to, abyśmy dokonując zakupu materiału potrzebnego na całą kompozycję uwzględnili fakt, iż powinien on być z tej samej partii produkcyjnej.

Tylko wtedy będziemy mieli gwarancję takiej samej kolorystyki i wybarwienia poszczególnych kostek.